Jak zwiększyć postrzeganie własnej wartości?

Zdaj sobie sprawę z własnej wartości. Dzięki zrozumieniu własnego „ja”, nabyciu większej samoświadomości możesz pozbyć się bardzo wielu stresów. Ile to razy zdarzało Ci się, że opinia innych ludzi powodowała u Ciebie stres? Ile razy, gdy ktoś nazwał Cię nieukiem, niezdarą lub jeszcze inaczej, poczułeś się źle?

Widzisz, kiedyś gdy byłem jeszcze dzieckiem, bardzo często brałem do siebie to, co mówią inni ludzie. Wydawało mi się, że jestem gorszy od innych. Działo się tak tylko dlatego, że przejmowałem się negatywną opinią innych ludzi. Dopiero później zdałem sobie sprawę, że to wszystko jest po prostu w taki sposób interpretowane przez mój umysł. Wystarczyło zmienić postrzeganie tych negatywnych opinii. Po prostu nadałem im inne znaczenie. Dzięki temu stałem się bardziej świadomym własnej wartości człowiekiem i przestałem się zadręczać słowami innych osób. Bo jakie to ma znaczenie, że ktoś nazwał Cię na przykład idiotą? To, że ktoś Cię tak nazwał niczego przecież nie zmienia, bo Ty dalej jesteś tą samą osobą. Zapamiętaj zatem, że nikt nie może Ci wyrządzić krzywdy słowami, jeśli Ty się na to świadomie nie zgodzisz. Jeśli Twój umysł nie wyrazi akceptacji na to, co usłyszysz – opinia innych osób nigdy nie wyrządzi Ci krzywdy.

Nie porównuj się też do innych ludzi. Bądź świadom swojej wartości i konsekwentnie realizuj swój plan działania, bez względu na to, co mówią inni. Dlatego tak ważne jest poznanie i zrozumienie swojej wartości. Gdy będziesz ją znał, nie będziesz musiał potwierdzać swojej wartości w opiniach innych osób. Będziesz miał ją w sobie, bez względu na to, co usłyszysz.

Posłużę się jeszcze cytatem z trzeciej części filmu Shrek, który dokładnie oddaje to co chcę Ci przekazać. Te słowa wypowiedział pod koniec filmu jeden z głównych bohaterów.

Kiedyś jeden przyjaciel powiedział mi, że to że inni traktują nas jak potwora albo jak ogra, albo po prostu frajera, to nie znaczy że nim jesteście. Bo najważniejesze jest to, co sami o sobie myślicie, bo jeżeli naprawdę czegoś chcesz albo naprawdę chciałbyś być kimś, to jedyna osoba, która może Ci przeszkodzić, to Ty.

1 Comment

  • Krzysztof511

    Reply Reply 13 listopada 2010

    Jestem akurat na tym etapie, gdzie powyższe słowa są szczególnie cenne – próbuję zaakceptować siebie takim, jaki jestem. Dzięki za ten piękny dar.

Leave A Response

* Denotes Required Field