Blog

Jak i gdzie zacząć pisać własnego bloga?

Co musisz zrobić, żeby mieć własnego bloga? Przede wszystkim musisz chcieć i wreszcie zacząć pisać. Nie musisz znać się na tworzeniu stron internetowych. Jest bardzo wiele serwisów, które udostępniają gotowe rozwiązania i to zupełnie za darmo.

Jeśli koniecznie chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe to zobacz mój wpis:
Gdzie można się nauczyć tworzyć strony internetowe?

Jeśli nie chcesz za bardzo ingerować w proces tworzenia strony, skorzystaj z gotowych, darmowych systemów. Takie narzędzia oferują między innymi:

 • Blogger.com – należący do Google,
 • Blox.pl – należący do Agory (Gazeta.pl),
 • Bblog.pl – należący do Money.pl.
 • WordPress.com – polecam szczególnie ten system. Najlepiej zainstalować go na własnym serwerze, ponieważ na WordPress.com można prowadzić blogi tylko niekomercyjne.

To są cztery najlepsze w moim odczuciu serwisy, dzięki którym możemy założyć profesjonalnego, darmowego bloga. Jeśli masz jeszcze jakieś sprawdzone tego typu serwisy, to pisz w komentarzach.

Wszystkie te serwisy udostępniają powierzchnię na serwerze i wybraną przez Ciebie subdomenę. Musisz się jedynie zarejestrować i poznać panel użytkownika. To zajmie Ci niewiele czasu, gdyż panele są proste i intuicyjne. Gdy już to zrobisz, pozostaje Ci tylko wstawić pierwszą notkę na blogu.

Jak zacząć pisać?

W pierwszym wpisie najlepiej przedstaw się, powiedz czym się zajmujesz i o czym będzie Twój blog. Gdy ja zaczynałem, mój pierwszy wpis zatytułowałem dość dwuznacznie „Mój pierwszy raz…”. Oczywiście chodziło mi o pierwszy raz, gdy piszę na blogu. To było właśnie takie małe przywitanie z czytelnikami :)

Aha, byłbym zapomniał. Omijaj raczej z daleka OnetBlog. Gdy trafiam na onetowskie blogi dostaję oczopląsu. Nie wiem czy tak kiepskie grafiki oferuje onet, czy po prostu sami użytkownicy doprowadzają swojego bloga do takiego oszałamiającego wyglądu.

Poza tym onetowskie blogi źle się kojarzą. Mi na przykład z porzuconymi przez chłopaków dziewczętami, które wylewają swoje żale, albo wręcz pczeciwnie – z zakochanymi nastolatkami :) Wszystkie wpisy o tym samym i niewiele z nich wynika.

Oczywiście można znaleźć i ciekawe tego typu blogi, ale są one rzadkością. Dlatego odradzam zostanie onetoblogowiczem. W razie, gdybyś chciał łyknąć więcej wiedzy o blogowaniu i zarabianiu na prowadzeniu bloga, to odsyłam do publikacji Angusa Mcleoda – Blogi od A do… sławy i pieniędzy.

Posted in: Bez kategorii

Leave a Comment (2) ↓

2 Comments

 1. a_mike Październik 13, 2010

  Również odradzam zakładanie bloga na onecie. Beznadziejne style i pełno reklam. Zgodzę się, że najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie WordPressa. Ale również na blogger.com można znaleźć ciekawe style i założenie bloga własnie tam będzie chyba jednak najlepszym rozwiązaniem dla początkujących.

  reply
 2. Kamil Październik 14, 2010

  Najważniejsza jest pasja. Tworzenie czegoś z myślą o samych pieniądzach w 99% przypadków kończy fiaskiem, czy też rezygnacją autora, któremu już nie chce się tworzyć contentu.

  Wiele osób sukcesu tworzyło je dla czystej przyjemności, by później osiągać przy okazji niesamowite rezultaty, przykład doskonały Michael’a Arrington’a (twórca TechCrounch).

  reply

Leave a Comment

Przeczytaj poprzedni wpis:
Marketing społecznościowy – zapowiedź mojej nowej książki o Social Media

Miło mi poinformować, że w przygotowaniu jest kolejna moja książka dotyczącą marketingu w internecie. Pierwsza dotyczyła pozycjonowania stron internetowych. Tym...

Zamknij